הגש פנייה מהירה

סביבות עבודה – תחזית עיצובית לשנת 2018

שנת 2018 חושפת שלל בשורות בזירת העיצוב ובמיוחד בתחום סביבות העבודה העכשוויות. אקלקטיות היא שם המשחק. מחד, עיצוב שפורץ את הגבולות ומבטא חשיבה "מחוץ לקופסא" ומאידך, סגנון ששואף להיות חם וביתי המקנה אי של שקט ויציבות בעולם דינאמי עתיר שינויים. רחלי עטר המעצבת הראשית של חברת גלובל ישראל המתמחה במתן פתרון כולל לסביבות העבודה ומרכזת תחתיה את המותגים טקניון, צרעה ומגנלי מתייחסת לטרנדים ומגמות ההתפתחות במשרד כפי שיבואו לידי ביטוי במהלך שנת 2018.

צומחים בדרך להצלחה – הטבע נכנס פנימה

כולם רוצים להיות ירוקים, ידידותיים לסביבה וברי קיימא.

בשנה הקרובה, נבחין בעיצוב Biophilic – פילוסופיה הדוגלת בשימוש של אלמנטים טבעיים על מנת לשפר את המורל של העובד ואת תפוקתו.

מחקר עולמי שנערך על ידי Human Spaces מצא כי עובדים במשרדים עם אור טבעי, אוורור טוב וצמחים, חוו רווחה סובייקטיבית גבוהה ב – 15% ועלייה של 6% בפריון. הם גם מצאו כי הצוותים הרגישו יותר מאושרים ובעלי השראה במקום עבודה שאימץ את הגישה.

ב-2018, יותר ויותר משרדים יכניסו את הטבע למשרד על ידי דגש על אור טבעי וסירקולציה של אוויר, עציצים, קירות ירוקים, אקווריומים עם דגים, מזרקות, עיצוב מעץ, במבוק או אבן, גוונים של ירוק, כחול, צהוב וצבעי אדמה, הדפסים פרחוניים, יצירות אמנות המתארות נופים, פינות ישיבה וריהוט בקווים מעוגלים וזורמים.

כמו כן, אובייקטים ממוחזרים, רצפות מעוטרות דשא ומקורות של אנרגיה מתחדשת למשרד.

בחברת HARMONIC תכנן האדריכל מיכי סתר חוצץ טבעי בין עמדות העבודה של טקניון למסדרון המוביל לשאר החדרים.

Muffle -מחיצות אקוסטיות מ 50% חומרים ממוחזרים הניתנות למחזור לאחר שימוש. מגיעות במגוון צבעים ותצורות.

מתגמשים עם העובדים – התאמה אישית היא סוד הקסם

"המבנה המרחבי של המשרדים מתמקד בגמישות וחופש וימשיך במגמה זו בצורה יותר עמוקה גם בשנת 2018.

הודות להתפתחות הטכנולוגית של המחשבים הניידים, הדפסות אלחוטיות, שיחות ועידה וכו'. תחנות העבודה תהיינה מעוצבות באופן הכי גמיש שאפשר כך שיהיה אפשר לעשות שיתוף של עמדת עבודה עם מספר משתמשים והן תהיינה נגישות לכל העובדים. כמו כן כל עמדה תכיל מספר תצורות כגון פינות ישיבה בין בנצ'ים, שולחנות מתכווננים, פינות בר לישבה גבוהה עם לפטופ, פופים ותצורות אחסון שונות."

המערכות הולכות ומקבלות אופי קולקטיבי מודולארי ודינאמי ויוצרות אינטראקציות שונות בחלל וויתור על עמדת העבודה האישית כפי שהיה נהוג עד כה.

הגמישות תעלה ב-2018 מדרגה בדמות תכנון עמדות עבודה הניתנות להכוונה חכמה בהתאמה אישית לכל עובד.

"השולחנות יאפשרו פירוק והרכבה, הצרה והרחבה כך שהשולחן האישי יכול להפוך בן רגע לשולחן משותף למספר עובדים לצורך ישיבה או סיעור מוחות. כמו כן, יהיה ניתן לבחור בקלות באמצעות לחצני גובה את גובהו של השולחן ואף לשמור בזיכרון את הגבהים שנקבעו."

רחלי מוסיפה שהתייקרות השטחים בבנייני משרדים השפיעה על תכנון המרחב. "יותר משרדים מנסים לבצע ניצול אופטימאלי של השטח ובמקום להגדיל פיזית את המרחב, הם דואגים שהעמדות עצמן יתאימו לסגנון הייחודי של כל עובד, צוות, מחלקה וכדומה. הגמישות באה לידי ביטוי גם בניידות – חדרי הישיבות היום וגם פינות השקט הם מעין נישות עצמאיות בחלל, "בוטקה" שקוף למחצה שניתן להעתיק ממקום למקום בהתאם לצורך ולתכנון".

תא HUSH לשיחות אישיות ולעבודה בריכוז מקסימלי לצד שולחנות STANDUP מתכוונני גובה.

מערכת CITYLINE מבית טקניון זוכת פרס העיצוב הקנדי הטוב ביותר לשנת 2017 מאפשרת מגוון תצורות, אחסון וגמרים במערכת אחת המחוברת ע"י קורה אחת לכל אורכה.

שולחנות חשמליים מתכווננים מבית טקניון. הדבר הכי חם בשוק.

נפלאות האינטראקציה – יחסים בינאישיים במרחב הפיזי

"השנה יותר חברות יעודדו את האינטראקציה הבינאישית בין העובדים. חברות גדולות מפסיקות את תוכנית העבודה מרחוק ודוחפות אלפי עובדים לעבודה בחזרה למשרד. הן מבינות ששיתוף רעיונות בין צוותים ומחלקות תורמות משמעותית לקידום החברה."

טרם נמצא תחליף לשיחה פנים אל פנים המאפשרת דיאלוג פורה.

מפגשים אלו חוסכים אלפי מיילים שבהם קשה לייצר שיתוף וקידום רעיונות משותפים.

הרעיון בא לידי ביטוי במרחבים המעודדים אינטראקציה פורמלית ובלתי פורמלית.

למשל, פינת לאונג', מטבח המעוצב בסגנון של בר תוסס, מרפסות מאובזרות היטב ואפילו עיצוב המסדרון עם נקודות השקה בין העובדים.

במקביל, בולט הטשטוש בהיררכיה המקצועית. לא עוד מנהלים בחדרים נפרדים משאר העובדים אלא ישיבה משותפת באופן ספייס המשלבת הפרדות מעניינות באמצעות מחיצות אקוסטיות ניידות, שקופות למחצה המייצרות מצד אחד נגישות ושקיפות ומצד שני, מעניקות את הפרטיות המבוקשת.

מחיצות נגרות עץ בחברת SafeCharge. מאפשרות חיבור לצד פרטיות בעבודת צוות. רם גולדברג אדריכלים. צילום: עוזי פורת

כיסאות בר של צרעה בקפיטריה של חברת PERRIGO לעידוד חיבור ושיתוף בין העובדים. אדריכלית מאיה אסף. צילום: עוזי פורת

המשרד כבית שני – בהשראת סביבת המגורים

בעידן האינטנסיבי הנוכחי, עובדים מבלים שעות ארוכות במשרד וניתן לראות שהתחושה הביתית הפכה לקונספט מוביל. לדבריה של רחלי, מעצבים מעניקים לחלל את הרכות והנינוחות המזוהה עם סביבות מגורים באמצעות שימוש יצירתי בחיבור בין חומרים גולמיים. למשל, פריטים עשויים מעץ המקרין חמימות בשילוב מתכת בסגנון הייטקי.

האווירה הביתית עוברת כחוט השני גם בשילוב של אריגים, המדמים את הפשתן העדין אך בעלי עמידות גבוהה ותחזוקה פשוטה יותר, החוזרים במגוון מוצרי הטקסטיל השונים, כמו ריפוד, וילונות ושטיחים.

כמו כן, אזורי שקט ייחודיים המעוצבים בסגנון פינות אירוח ביתיות בסגנון לא פורמלי ובלתי מחייב, מלווים בכונניות עם ספרים ומגזינים, קמין ואקססוריז בניחוח אישי.

כורסאות דגם Delta מבית צרעה בשילוב תאורה ואקססוריז יגרמו לנו להרגיש בבית

מוזמנים לקחת את סביבת העבודה שלכם צעד אחד קדימה ולאמץ את המגמות המתאימות לכם ביותר על פי התרבות הארגונית, אילוצי השטח והתקציב. ריהוט משרדי גלובל.

מה שבטוח – סביבת העבודה של 2018 עושה חשק יותר מאי פעם להגיע לעבודה בבוקר יום ראשון.