הגש פנייה מהירה

הערך האמיתי של חלל הוא איך הוא גורם לנו להרגיש

כמו לאנשים גם לחלל יש הזדמנות אחת לרושם ראשוני. כל חלל גורם לנו להרגיש משהו. יש חללים מעוררי השראה, שעוטפים בתחושת רוגע אינסופית ואחרים שמשיגים את האפקט ההפוך – ססגוניים, צועקים ומעודדים פעולה. הערך האמיתי של החלל נמדד בתחושות שהוא מייצר. לכן, בבואנו לתכנן ולעצב את סביבת העבודה, חשוב שנשים דגש על איך לייצר תחושות חיוביות ונכונות לעובדים שלנו. איך נעשה זאת נכון?

קבלת פנים מחבקת – האפקט המזמין

החשיפה הראשונית עם החלל משמעותית. בפינת קבלת הפנים, הלקוח כבר ירגיש אם הוא מעוניין להתקדם בעסקה והעובד ידע אם הוא רוצה להגיע לכאן מדי בוקר. זו הסיבה שיש להשקיע בחדר כניסה נעים, חמים ומזמין. כיצד משיגים את התחושה הזאת?

האדריכלית Lauren Rottet , מנהלת  Rottet Studio, ממליצה על "שבירת הגבולות". כדוגמא לכך היא מתארת ש"בג'ונסון דאוני ביוסטון, חברה לגיוס עורכי דין, עיצבו קבלת פנים ללא דלפק קבלה על מנת לשבור את הדיסטנס המקובל. במקום זאת, האורח נכנס היישר לסלון ולמטבח, בידיעה כי מזון ומשקאות הם המפתח ליצירת אינטראקציות חברתיות".

עוד היא מדגישה שחומרים וגימורים רכים וזורמים בקבלת הפנים, אף הם יכולים ליצור אווירה עוטפת, נעימה ומכילה.

דגשים נוספים לקבלת פנים מרגיעה הם – יצירת מעבר ברור מנקודת ההגעה אל החלל פנימי באמצעות דלפק נגיש או ללא שולחן בכלל לצורך טשטוש החיץ הפיזי בין האורח לפנים המשרד. כלומר, תכנון הרצף המרחבי מחבר את הקבלה לפעילויות שמעבר לה ומייצר תחושה מזמינה.

מומלץ להקפיד גם על מקומות ישיבה בסגנון לאונג' בלתי מחייב, תאורה חמה, שילובים של פריטי אמנות, צמחייה ופתרונות ישיבה שמרככים את הנחיתה במרחב.  לא צריך את זה… ברגע שנכנסים ויושבים, לא רוצים לקום או לצאת…

ריכוז בעידן של הפרעות קשב – האפקט הממקד

מרבית המשרדים המודרניים מעוצבים כ"אופן ספייס" אך למרות החלל המשותף, רוב היום העובדים שלנו עובדים "סולו" וזקוקים לעיצוב ייחודי שיעזור להם להתמקד בעבודתם בדרך האפקטיבית ביותר.

על פי מחקרים, מי שמסוגל להתמקד הוא בעל יכולת גבוהה יותר לשתף פעולה, ללמוד ולהתחבר מאשר אלה שלא. כלומר, בעיצוב סביבת עבודה גדושת גירויים והפרעות, כדאי לייחד פינות שקט, תאים סגורים לשיחות פרטיות, לשמור על אקוסטיקה טובה, טמפרטורה נעימה, כיסא נוח לישיבה ממושכת, גישה לשקעי חשמל על מנת לבחור את המיקום המדויק לעבודה בחלל הנתון.

גם לגוונים השפעה רבה על מיקוד מנטלי: במיוחד ירוק, סגול, אפור וכחול שיאפשרו לעין המתבוננת לנוח.

חללים ייעודיים לסיעור מוחות – האפקט השיתופי

אין ספק שמקום עבודה הוא גם מקום חברתי והאינטראקציה בין היחיד לקבוצה תורמת להצלחה. הארכיטקט הבריטי, Francis Patrick Duffy טוען שהמשרד המודרני הופך להיות עבורנו סוג של מועדון המספק נוחות, שיתוף וחברות שמחזקים את הקשר בין הנוכחים. עוד הוא טוען, שבעבר נחשבה שיחה לא רשמית כבזבוז זמן בעוד היום זוהי הזדמנות ליצירת רעיונות חדשים.

כיצד, אם כך, ניתן לייצר נקודות מפגש אקראיות ופורמליות בסביבת העבודה העכשווית? על ידי שילוב של חללים קטנים מזמינים ונעימים דמויי טרקלין בין עמדות העבודה הרשמיות, מסדרונות מסוגננים שנעים לעצור ולשוחח בהם, קפיטריה משולבת עם בר ופיזור של מערכות ישיבה המעודדות מפגש יזום או ספונטאני. שיחת חולין עשויה בהחלט להפוך לפרויקט הבא.

שקט לטובת הגברת התפוקה – האפקט המרגיע

בקצב המהיר של החיים אין כמו לקחת רגע של שקט, אוויר צח או סיגריה (לאלה שעוד לא הפסיקו).

שלווה יכולה לייעל את החשיבה היצירתית, החיוניות ואת הביצועים. ניתן לייצר איים של שקט בחללי עבודה פתוחים.

נישות קטנות עם מקומות ישיבה, פינות שקט ברחבי המשרד, כיסאות בעלי גב גבוה המעניק תחושת בידוד וחללים פרטיים-שקופים למחצה המאפשרים שמירה על קשר כלשהו למרחב אך גם מספקים את השקט המבוקש.
לקבלת תחושה עמוקה יותר של ניתוק, ניתן לשקול יצירת אזורים מגודרים במחיצות זכוכית ודלת או מקום אחר שבו טלפונים סלולריים ולפ טופים אסורים, הגבלה זו מסייעת בהפחתת המתחים ובשמירה על בריאות קוגניטיבית ורגשית.

צבעים שקטים, רהיטים פשוטים עם הפרדה כלשהי ע"י סימון או אפילו חוצץ של צמחייה אף הם מעניקים תחושה של רוגע, הטענת אנרגיה וכתוצאה מכך, הגברת התפוקה.

מביאים את הבית למשרד – אפקט הנוחות

שביעות הרצון מסביבת העבודה מושפעת במידה רבה מהשפה החזותית השלטת. המטרה היא לשאוף ליצירת מקום עבודה בר קיימא המייצר נוחות פיזית של ארגונומיה, טמפרטורה נעימה, תאורה וכן נוחות מנטלית.

חשוב ליצור תחושה של בית באמצעות שימוש בטקסטורות חמות, סממנים משפחתיים ופרסונאליים (לוח עם תליית תמונות של משפחת העובד), מנורות רצפה, כלים לכיבוד נגיש וכדומה.
זהו בחלקו עניין של תרבות ארגונית, אך גם עניין של עיצוב.

באופן טבעי, מקום עבודה מתוכנן ומרוהט בחוכמה, מציג תרבות המכבדת את אנשיו, ערך ארגוני שתורם רבות לתחושה פסיכולוגית של נוחות מתמשכת.

חמשת התחושות משתלבות זו עם זו וכשניגשים לפרויקט עיצוב ריהוט משרדי, חשוב להקדיש תשומת לב לכל אחת מהן בנפרד ולחיבור ההרמוני ביניהן על מנת להניב תשואה גבוהה יותר הן לעובד הבודד והן לחברה כולה.