הגש פנייה מהירה

סביבת העבודה – הדור הבא – מה מצפה לנו בשנת 2019?

הבוטים כובשים את החלל, האקוסטיקה עולה מדרגה, עמדות העבודה המתכווננות תופסות כיוונים מעוצבים, והצבעים והטקסטורות אומרים את המילה האחרונה, פנינו ל-2019. אז מה מצפה לנו?

תתחילו לשנן – Agility

Agility היא תפיסה ניהולית בעולם של סטארטאפים שמחלחלת גם לעולם התכנון. הרעיון הוא שכל ארגון צריך לגלות היום גמישות וזריזות בהתאמתו לשינויים התכופים בעידן המודרני. "להיות בתנועה". ספקים ומותגים ומוצרים שלא מספיקים להתחדש נשארים מאחור. כך גם הרהיטים בסביבת העבודה שלנו. גמישים, מודולארים ובעלי יכולת תנועה, כל זאת על מנת שיוכלו להתאים את עצמם אלינו ולא להיפך. אזורי שקט, רהיטים מתכווננים, תאי פגישות שניתן לשנע ברחבי המשרד, כיסאות שאי אפשר לשבת עליהם יותר מרבע שעה וכו'. המשרד כמקום כייפי, דינאמי, מעניין, פורה ומתחשב בסביבה ובבריאות של העובד.

מערכת CITYLINE מבית מותג Teknion משתנה ודינאמית ומתאימה למגוון אזורים בחלל העבודה

אקו אקו

היות וחללי העבודה המשותפים תופסים היום מקום בקרוב ל-70% מסביבות העבודה בעולם, הרי שנושא האקוסטיקה מעסיק אדריכלים ומעצבים רבים ואף היצרנים מייחסים לכך משמעות ונותנים מענה בדמות פתרונות אקוסטיים בעלי מראה חזותי אטרקטיבי כמו חיפוי לבנים אקוסטיות היוצרות פיזור של צלילים, סקרינים מרופדים, מחיצות רצפה-תקרה בעלות שלוש שכבות, עיגולים אקוסטיים ה"נדבקים" לקירות ויוצרים גם אפקט עיצובי, כיסאות 360 ותאי עבודה המשלבים גם בד, גם זכוכית וגם עץ. הכל כדי למתן לנו את הרעש בחלל העבודה הפתוח.

מתוך תצוגה של חברת VETROIN בתערוכת Orgatec 2018. תא אקוסטי המשלב מחיצות זכוכית, עץ ובד.

בריא וידידותי לסביבה

מגמת 'העובד במרכז' כאן להישאר. דאגה לבריאות לנוחות ולמצב הרוח שלו, כל זאת על מנת שזה יחזור לחברה ברווחיה.

מונחים כמו איזון, עמוד שדרה, התאמה לתנועות הגוף, מנח ישיבה, התאמת גובה, יציבה ועוד כבר מזמן עולים בשלבי תכנון משרד הן לגבי עמדות עבודה והן לגבי כיסאות. השולחות והכיסאות ממש זזים איתנו. נשענים על ידית הכיסא וכל הכיסא מתכוונן לגופינו, או שאם רוצים לקום אז הכסא ממש מניע אותנו לקום בדחיפה של המושב. כך גם השולחנות. מערכות חכמות שלא רק מאפשרות שינוי גובה אלא גם מסתנכרנות עם אלמנטים אחרים כדי שאנחנו נשב או נעמוד במצב אופטימלי.

קחו למשל דוגמא את מערכת CEREBRO מבית מותג TEKNION. מערכת המסנכרנת את גובה השולחן עם הגובה של הזרוע המחזיקה את מסך המחשב, משמע כשהעובד עובר למצב עמידה, זרוע המסך עולה בנפרד אך באופן יחסי לגובה השולחן וזה יוצר מצב שבו במקום שהעובד יסתכל עם הפנים למטה ויעמיס על העורף, הוא מישיר מבט למסך ושומר על עמוד שדרה ישר.

CEREBRO השולחן החכם מבית מותג Teknion.

זרוע המסך משנה גובה בסנכרון עם גובה השולחן, מישירה מבט עם עיני המשתמש ושומרת על העורף שלנו ישר.

ביו מה?

ביופיליה היא בעצם היחס של האדם והצורך הטבעי שלו בקרבה לטבע. נשמע הגיוני לא? הטבע עושה לנו טוב.

היחס לסביבה ובעיקר לריהוט עמיד בר קיימא וחסכוני באנרגיה ומשאבים נותן אותותיו בשימוש בחומרים ידידותיים לסביבה, ירוקים ויעילים אנרגטית.

הרבה עץ, קירבה לטבע, קירות צמחייה, מדפים כאדניות, זרועות מסך מפלדה ממוחזרת וחומרים עם פליטה נמוכה, או כאלה שנלקחו מאתרי בנייה, ממחזור בקבוקים ואפילו מתעלות המים באמסטרדם.

במטה של אמאזון בסיאטל יושבים בתוך שתי כיפות ביולוגיות שמהוות משרד לצד שמורת טבע לצמחים מיוחדים. נשמע מדהים לעבוד בכזה מקום לא?

הסוף לספרים מתחת למסך! זרועות מסך MAST מבית Teknion. מתכווננות, אלגנטיות ושומרות על העורף שלנו ישר. עשויות מ-100% פלדה ואלומיניום ממוחזרים.

קיר צמחייה ענק במשרדי WESTPHARMA. תכנון: ד.ש. בליי אדריכלות עיצוב תעשייתי בע"מ. צילום: כפיר זיו

? = אקוסטיקה + טבע

אם תחברו אקוסטיקה עם טבע תקבלו מחיצות רצפה-תקרה, הלא הן מחיצות הזכוכית שבשנים האחרונות תפסו תאוצה בחללים פתוחים וכיום נראה שאין משרד שלא נהנה מהן.

היכולות של מחיצות הרצפה-תקרה היום רבות ומגוונות, הן ברמת האקוסטיקה הגבוהה של מחיצה בודדת ועד דו קרומית (היום כבר יש מחיצה תלת קרומית!) על מנת לבודד בצורה מירבית ולתת מראה מעוצב ונוכח.

כמו כן, בהיבט העיצובי הן מציעות מגוון אפשרויות שיכולות להתאים לכל צורך, החל משילוב טכנולוגיה בדמות מסכים מוטבעים ועד הדפסת לייזר עם תאורה וצבע, שתילת בד או מדבקות צבע וגרפיקה בתוך המחיצות כדי להקנות להן מראה מעוצב וייחודי.

בנוסף, היתרון שלהן על קירות אטומים הוא התאורה הטבעית היכולה לחדור דרכן, וכן שקיפות בין מנהלים לעובדים.

ואם דיברנו על מודולאריות, הן בוודאי יותר גמישות וניתנות להזזה מקיר גבס או בטון.

מחיצות רצפה-תקרה דו קרומיות 10 מ"מ לשמירה על פרטיות בין החדרים. אדריכלות ועיצוב פנים: סטודיו אלי הכהן. צילום: עוזי פורת

לשבת ולקום?

יושבים על שולחן סטטי? זה כזה 2018…

האם אנחנו לקראת עידן בו הסטנדרט יהיה שולחנות מתכווננים, הבנצ'ים הסטטיים ייעלמו מהתמונה ואנחנו נתחיל לנוע בשוטף? חלק מהחברות כבר תפסו עמדה (מתכווננת) בנושא, וחלק נכבד עדין דבקים במוכר והיציב.

בעולם כיום, תופסים השולחנות המתכווננים חלק אינטגרלי והם נוכחים יותר מתמיד בחברות הייטק כאשר כל אחד יותר מעוצב ויותר מתקדם מבחינת מנגנון ופיצ'רים. משולחן בעל פונקציה חשמלית עגולה הדומה לכפתור ווליום ברדיו, דרך רגלי 'קלשון' מעוצבות, משטחי עץ ושיש מרהיבים, שולחנות ישיבות מתכווננים, שולחנות הנתמכים רק על שידה נמוכה ללא רגל נוספת ועוד… מרתק לראות כמה התחום הזה עוד בחיתוליו וצפוי להתפתח.

לשבת ולקום. שולחן מתכוונן גובה VOLTAGE בצבע שחור עם רגל מעוצבת. צילום: כפיר זיו

לסיכום, ניתן לומר כי סביבת העבודה משתנה בהתאם לשינוי החברתי והתרבותי שלנו. השפעות מתחומים שונים כגון אופנה, הייטק, ואפילו תזונה.

בריאות וחזרה לטבע לצד טכנולוגיה ודינאמיות. סוג של דיסוננס או אולי איזון? בכל מקרה יהיה מרתק לראות לאן זה יתפתח עתיד.

נמשיך לעקוב ולעדכן