הגש פנייה מהירה

6 אלמנטים שחשוב להתייחס אליהם בתכנון משרד

חלל יכול לספר סיפור ולהעביר מסרים דרך הממדים והפרופורציה, הצבע והצורה, הטקסטורה והפרטים. אז איך נתכנן חללים שיעבירו את המסר הנכון וישרתו את העובדים בצורה האופטימאלית?

1. ממדי החדר:

ממדי החלל ומידותיו הם האלמנט הראשון בו מבחין אדם הנכנס לחדר, במיוחד ביחס לעצמו. כשאנו נכנסים לחלל, אנו מתרשמים מגובהו, רוחבו, כמה גדול או קטן הוא מרגיש, מהי זרימת האנרגיה בו וכו׳. כל המשתנים הללו מושפעים בעיקר מגודל החלל אך גם מזרימת האור שיוצרת התאורה, מהצבע, מהחומרים וכו׳. במצב אופטימלי נוכל לבחור בחלל המושלם ולא ניתקל בבעיה כזו, אך במצב הסביר שהחלל אינו מושלם  עדיין נוכל לייצר בו סביבת עבודה מאתגרת באמצעות מיזוג של מגוון משתנים.

חלל החדר חשוב מאוד במקומות עבודה

2. תאורה:

האלמנט השני בחשיבותו, בעיצוב המשרד אחרי ממדי החלל הוא התאורה. בין אם התאורה חודרת מבעד לחלון פתוח או באמצעות מנורה מעל הראש, יש לתאורה משמעות סמלית חשובה, הן מפני שבהיעדר תאורה, החוש החשוב ביותר נפגע והן בגלל ההשפעות של אור טבעי על בריאות הגוף והנפש. לכן ברוב החללים נשלב בין תאורה מלאכותית שתמלא צרכים פונקציונליים ואסתטיים בחלל העבודה ובין תאורה טבעית שתעביר תחושת חמימות וחיבור לסביבה שמחוץ למשרד.

שילוב גופי תאורה מעוצבים שלעיתים מגיעים בגוונים שונים

3. חומרים:

לחומרים בהם נשתמש יש תפקיד חשוב מאוד בהגדרת החלל וכן להשפעה שתהיה לחלל על השוהים בו. בחירה נכונה של חומרים מעשירה את החוויה החושית, מגדילה את משמעותה ויוצרת סביבה פרודוקטיבית.

4. צבעים:

יש שיאמרו שמהות עיצוב חלל היא הצבע. צבעים בצורה מודעת ולא מודעת מייצרים מצב רוח, טמפרטורה, מבנה ואופי לחלל המעוצב. בחירה נכונה של צבעים ושילובם עם החומרים המתאימים תייצר אווירה, ״ vibe״ ואופי ייחודי לחלל המעוצב.

5. צליל:

בעיצוב חלל משרדי לעיתים הצלילים נדחקים לתחתית ה-to do list. אבל לעיתים רעשי כסאות מתגלגלים על פרקט, צלילי עקבים ואפילו זמזום נורות ישנות משפיעים בצורה ישירה על האופן שבו עובדים חשים בחלל העבודה, לכן בשלב בחירת החומרים חשוב לתת דגש ל "אפקט הרעש" ולאופי שהוא מייצר בחלל העבודה.

 6. צורה:

חללי הפנים במיוחד במשרדים הינם מגוונים. חלקם משולשים, מלבנים, עגולים וכו׳. השפה החזותית של המשרד מתחילה בצורת החלל ומתפתחת באמצעות החלונות, הדלתות, ובעזרת ריהוט משרדי מעוצב שיכול להיות פשוט או מורכב, חופשי או גיאומטרי, רך ומזמין או קר וקשוח. לכל האלמנטים הללו השפעה על האווירה וזרימת האוויר בחלל העבודה.